Met Prinsjesdag heeft het kabinet de belastingplannen voor 2027 bekendgemaakt. Ook voor leaseauto’s verandert er het nodige. De belangrijkste plannen gaan over elektrisch rijden, bijtelling en auto’s met een verbrandingsmotor. Ook de regels voor youngtimers veranderen. Wat betekent dit voor jou als werkgever, wagenparkbeheerder of leaserijder? We zetten de belangrijkste veranderingen voor je op een rij.
Vanaf 2027 wordt een nieuwe leaseauto op benzine, diesel of hybride met CO₂-uitstoot duurder voor werkgevers. Gebruikt een werknemer de auto van de zaak ook privé? Dan betaalt de werkgever een pseudo-eindheffing van 12% van de cataloguswaarde. Voor deze regeling telt woon-werkverkeer ook als privégebruik. Deze extra belasting komt boven op de gewone bijtelling. De werkgever mag deze kosten niet doorberekenen aan de werknemer.
De maatregel was al eerder aangekondigd. In het Belastingplan 2027 zijn de regels verder uitgewerkt. Daarbij zijn ook een paar uitzonderingen toegevoegd. Zo geldt de extra belasting niet:
Voor die laatste uitzondering geldt de uitzondering tot en met 31 december 2030. Het gaat dan bijvoorbeeld om een kortdurend gehuurde auto of deelauto.
Overgangsregeling
Fossiele personenauto’s die al vóór 1 januari 2027 beschikbaar zijn gesteld, vallen tot en met 31 december 2030 niet onder de nieuwe heffing. Voor werkgevers is nu een goed moment om opnieuw naar het wagenpark te kijken. Bijvoorbeeld naar de verhouding tussen elektrische en fossiele leaseauto’s.
Wil je jouw wagenpark sneller elektrificeren? Of wil je weten wat deze nieuwe regels betekenen voor jouw leaseauto’s? Onze leaseadviseurs denken graag met je mee. Zo weet je waar je aan toe bent en welke keuzes bij jouw organisatie passen.
Accountmanager DirectLease
Mail Lars
Bel 0541 571 710
Vanaf 2029 wil het kabinet een nieuwe greentimerregeling invoeren. Deze regeling is bedoeld voor volledig elektrische auto’s van 5 tot 8 jaar oud. Voor deze auto’s moet een lager bijtellingspercentage van 14% gaan gelden. Dat lagere percentage kan maximaal 3 jaar worden toegepast. Met de regeling wil het kabinet het aantrekkelijker maken om oudere elektrische auto’s zakelijk te blijven rijden. De plannen zijn nog niet definitief. De precieze regels moeten nog verder worden uitgewerkt en vastgesteld.
De youngtimerregeling blijft bestaan, maar wordt verder versoberd. In 2027 geldt de regeling voor auto’s vanaf 17 jaar. Vanaf 2028 wordt dat 20 jaar. De eerder aangekondigde verhoging naar 25 jaar gaat dus niet door.
Er is wel een overgangsregeling. Auto’s die uiterlijk op 31 december 2025 al beschikbaar zijn gesteld en in 2027 17 jaar worden, mogen heel 2027 gebruik blijven maken van de youngtimerregeling.
Voor oudere auto’s van de zaak
Bij een youngtimer wordt de bijtelling niet berekend over de oorspronkelijke cataloguswaarde, maar over de huidige waarde van de auto. Het bijtellingspercentage is 35%. Daardoor kan de bijtelling bij sommige oudere auto’s aanzienlijk lager uitvallen.
Werkgevers moeten daarnaast rekening houden met de nieuwe pseudo-eindheffing voor personenauto’s met CO₂-uitstoot. Stel je vanaf 2027 een youngtimer beschikbaar aan een collega? Dan kan de pseudo-eindheffing daar ook voor gelden.
De maximale onbelaste kilometervergoeding wordt definitief € 0,25 per kilometer. Dit geldt voor zakelijke ritten én voor woon-werkverkeer. De verhoging geldt met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 2026. Werkgevers mochten het hogere bedrag al toepassen. Met het Belastingplan 2027 wordt dit nu ook officieel in de wet vastgelegd.
Werkgevers zijn niet verplicht om € 0,25 per kilometer te vergoeden. Of de vergoeding omhooggaat, hangt af van het mobiliteitsbeleid en de afspraken in de arbeidsovereenkomst of cao.
Blijft de vergoeding lager? Dan kan een cafetariamodel soms een oplossing zijn. Een werknemer kan dan onder voorwaarden een deel van het brutoloon omzetten in een onbelaste reiskostenvergoeding. Zo kan de extra fiscale ruimte toch worden gebruikt.
Voor rijders van benzineauto’s is er ook goed nieuws. De tijdelijke accijnskorting op benzine blijft in 2027 bestaan. Ook wil het kabinet de afbouw van de accijnsverlaging geleidelijker laten verlopen dan eerder gepland. Daardoor stijgen de brandstofkosten naar verwachting minder snel.
De fiscale plannen voor 2027 zijn nog niet definitief. In de komende maanden bespreekt de Tweede Kamer het Belastingplan. Daarna buigt de Eerste Kamer zich erover. Tijdens de behandeling kunnen de plannen nog veranderen. Pas na goedkeuring door beide Kamers zijn de regels definitief.
Belastingadviseur bij Moore MKW
Mail Harold
Bel 0031 88 653 43 63